About Us‎ > ‎

Our History

  • Fall of 1987: The presbytery of the Twin Cities Area invited local residents to form a core group to establish a new Presbyterian congregation in the area. Over the next two years, this group along with others from the Presbytery, formed a steering committee, a site committee, and a pastor nominating committee.

  • August 1, 1989: Cal Cooper arrived to begin work as the organizing pastor.

  • September 24, 1989: The first worship service was held at Plymouth Creek Elementary School.

  • December 2, 1990: Plymouth Presbyterian Church was chartered with 111 members. A congregational meeting was held that same day to elect elders and deacons.

  • April 5, 1992: A building committee was elected and proceeded with the planning that led to the original church building. As a gift for the new church, the Presbytery donated the ten acre site. Three acres were given to the city for streets, leaving a seven acre site for the church building.

  • September 11, 1994: The congregation broke ground for the building.

  • March 19, 1995: First worship service in the new church building.

  • June 1996: Plymouth Presbyterian Church received the Sam and Helen Walton Award as one of the outstanding Presbyterian New Churches in the country. The $30,000 award was used to add the second tier of the parking lot.

  • August 1, 1997: Susan Marvin arrived to accept the church’s call as associate pastor.

  • Fall 2004: A building committee was elected to plan an educational addition to the original building.

  • August 2005: Cal Cooper retires as Senior Pastor of Plymouth Presbyterian Church.

  • January 2006: Gene Orr starts as Interim Pastor

  • June 2006: Construction starts on educational/administrative addition to the building.

  • December 3, 2006: Dedication of building addition.

  • Fall 2007: Jennifer McCurry accepts the church’s call as associate pastor.

  • February 2008: Chris Hagen accepts the church’s call as interim senior pastor.

  • September 1, 2008: Ewen Holmes became the new senior pastor and was installed by the Presbytery of the Twin Cities Area on Sunday, November 16, 2008. 

  • March 1, 2009: Allison Nahr accepted and started in the role of Director of Christian Formation.

  • October 1, 2012: Josh Ahn started as Director of Music Ministries.

  • Current: Membership is 275 active members plus nearly 60 children and youth.
  • December 1, 2012: The congregation began our journey with Vibrant Faith Ministries, connecting home and congregation as partners in ministry.
  • January 2016: Rev. Holmes leaves.
  • September 2016: Rev. Anne Fisher accepts the church's call as interim senior pastor.
  • September 2016: Peter Hendrickson started as Director of Music Ministries.